کد خبر : 2228
دسته بندی : اخبار فناوری
تاریخ خبر : 1396/11/24

آیا رژیم‌های سرشار از پروتئین باعث لاغری می‌شوند؟


آیا رژیم‌های سرشار از پروتئین باعث لاغری می‌شوند؟

آیا کاهش وزن و لاغری همراه با خوردن انواع استیک‌ها، برگرها، بیکن‌ها و پنیرهای مختلف، روشی امکان‌پذیر است؟ در حقیقت رژیم‌های مملو از پروتئین با کربوهیدرات پایین مثل رژیم غذایی آتکینز (ابداع شده توسط دکتر رابرت آتکینز) و یا رژیم غذایی زون (رژیمی کم کربوهیدرات) می‌توانند موثر باشند اما عقل حکم می‌کند، ابتدا قبل از استفاده با فواید و معایب آن آشنا شوید و بعد تصمیم‌گیری کنید.

چه اندازه پروتئین مصرف کنیم؟

به طور میانگین خانم‌ها نیاز دارند روزانه حداقل ۵۰ گرم پروتئین مصرف کنند، در حالی که این میزان در آقایان برابر با ۶۰ گرم در روز است و در صورت استفاده از یک رژیم غذایی با پروتئین بالا این میزان می‌تواند بسیار متغیر باشد. معمولا این پروتئین اضافی از مصرف انواع لوبیا، انواع گوشت، دانه‌های روغنی، حبوبات و غلات، تخم‌مرغ، غذاهای دریایی، پنیرها و منابع گیاهی مثل سویا تامین می‌شوند. اما اغلب در رژیم‌های غذایی پر پروتئین، مصرف کربوهیدرات‌ها مثل غلات و حبوبات، میوه‌ها و حتی سبزیجات محدود می‌شود.

چگونه یک رژیم غذایی با پروتئین بالا عمل می‌کند؟

زمانی که شما مصرف کربوهیدرات‌ها را قطع می‌کنید، خیلی سریع وزن کم می‌کنید و این موضوع به دلیل از دست دادن میزان آب بدن است. با کمبود کربوهیدرات، بدن برای جایگزین سوخت لازم خود، چربی بیشتری می‌سوزاند و این اتفاق منجر به کتوزیس (یک فرایند متابولیکی نرمال که بدن برای حیاتش انجام می‌دهد) در بدن می‌شود و چون شما کمتر احساس گرسنگی می‌کنید سریع‌تر هم وزن کم می‌کنید. در پی ایجاد فرایند کتوزیس ممکن است دچار سردردهای موقت و زودگذر، بی‌حوصلگی و زودرنجی و حتی حالت تهوع شوید، اما توجه داشته باشید تمام این مسائل با گذر زمان بر‌طرف خواهند شد.

مزایا و معایب

مطمئنا با رعایت یک رژیم ‌غذایی مملو از پروتئین وزن کم می‌کنید. سعی کنید از انواع گوشت‌ها و فرآورده‌های لبنی کم‌چرب برای تامین پروتئین استفاده کنید. علاوه بر این، دقت داشته باشید رژیمی انتخابی کنید که حتما سبزیجات هم در آن گنجانده شده باشد چون بدین شکل فیبر و سایر مواد مغذی لازم برای بدن‌تان هم تامین می‌شود.

شروع یک رژیم‌غذایی پر پروتئین

کمی وسواس به خرج دهید و بین گزینه‌های مختلف انتخاب کننده باشید. بهترین گزینه رژیمی است که متکی بر پروتئین‌ و مقداری هم کربوهیدرات باشد. از مصرف گوشت‌های پرچرب جدا بپرهیزید و خوردن سبزیجات را فراموش نکنید. برای اطمینان بیشتر و انتخاب بهتر با پزشک و یا یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

انتخاب گوشت‌های کم‌چرب

برای طرفداران گوشت، هیچ چیز مثل خوردن یک تکه بزرگ استیک آبدار دلچسب و خوش‌حال‌کننده نیست. سعی کنید در طول رژیم از تکه‌های کوچک و کم‌چربی استفاده کنید که حاوی چربی‌های ناسالم نیستند. در حقیقت، یک برش نه چندان بزرگ گوشت گاو حاوی مقدار ناچیزی از چربی‌های اشباع شده در مقایسه با همین میزان سینه مرغ بدون پوست است.

انتخاب گوشت ماکیان

زمانی که گوشت مرغ یا سایر پرندگان را خریداری می‌کنید در مقایسه با گوشت‌‌‌‌‌‌‌های قرمز چربی کمتری مصرف می‌کنید. بهتر است به منظور کاهش چربی بیشتر حتی پوست روی گوشت را هم بکنید (پوست حاوی چربی‌های اشباع شده است).

ماهی حاوی چربی‌های سالم است

ماهی مملو از پروتئین است و همیشه چربی کمی دارد. حتی ماهی‌هایی که چربی بیشتری هم دارند مثل ماهی سالمون و ماهی تن گزینه‌های مناسب و خوبی برای انتخاب هستند. چربی درون این ماهی‌ها، اسیدهای چرب امگا ۳ است که برای حفظ سلامت قلب بسیار مفید هستند. بد نیست بدانید، اغلب افراد دچار کمبود امگا ۳ هستند.

 


کلمات کلیدی : نرم افزار درمانگاه ازمایشگاه دندانپزشکی تصویربرداری داروخانه
مرجع خبر : http://behdashtnews.ir

نرم افزار درمانگاه

نرم افزار آزمایشگاه

نرم افزار تصویربرداری

نرم افزار داروخانه