مهمان گرامی، خوش آمدید [ ورود ]
Skip Navigation Links
کد خبر : 2665
دسته بندی : اخبار فناوری
تاریخ خبر : 1398/11/06

کشفی که می‌تواند بسیاری از سرطان‌ها را درمان کند


محققان دانشگاه کاردیف هنگام کار روی سلول‌های خونی و برای جست‌وجوی سلول ایمنی‌ای که می‌تواند با باکتری‌ها مبارزه کند، نوعی جدیدی از سلول تی را کشف کردند.

این سلول ایمنی جدید حامل گیرنده کاملاً جدید و دیده نشده‌ای است که با نادیده گرفتن سلول‌های سالم، مانند قلاب به سلول‌های سرطانی می‌چسبد.

طی آزمایش‌های انجام شده، سلول‌های ایمنی مجهزشده به گیرنده‌های جدید توانستند سلول سرطان‌های شش، پوست، خون، روده بزرگ، سینه، استخوان، پروستات، تخمدان، کلیه و گردن را نابود کنند.

به گفته پروفسور اندرو سووِل، مسئول اصلی این تحقیقات و متخصص سلول‌های تی در دانشکده پزشکی دانشگاه کاردیف یافتن سلولی که بتواند طیف گسترده‌ای از سلول‌های سرطانی را نابود کند، اتفاقی «به شدت غیرمحتمل» بود و امید به درمان عمومی این بیماری را بیشتر کرده است.

به گفته پروفسور سوول «این یک کشف غیرمترقبه بود، هیچ کس از وجود چنین سلولی اطلاع نداشت [..]یافته‌های ما احتمال کشف یک روش درمانی واحد برای تمام سرطان‌ها را افزایش می‌دهد، یک سلول خاص تی که می‌تواند بسیاری از انواع سرطان‌ها در مردم را درمان کند. پیش از این، هیچ‌کس فکر نمی‌کرد چنین کاری ممکن باشد.».

به گفته این پژوهشگر، این امکان وجود دارد که سلول ایمنی کشف شده بسیار نایاب باشد، یا حتی بسیاری از انسان‌ها این نوع گیرنده‌ها را در بدنشان داشته باشند، اما به هر دلیلی فعال نشده باشد. هرچند این موضوع هنوز کشف نشده است.

هنگامی که دانشمندان سلول‌های ایمنی جدید را در موش‌های آزمایشگاهی حامل سرطان و سیستم ایمنی انسان تزریق کردند، به نتایج ضد سرطانی مثبت آن پی بردند.

پروفسور سوول گفت: اکنون «افراد مناسبی» برای انجام آزمایشات انسانی جهت کشف راه جدید درمان اعلام آمادگی کردند. به گفته این تیم، در صورت موفقیت چند دوره آزمایش دیگر، آزمایشات انسانی روی بیماران مبتلا به سرطان‌های کشنده احتمالا تا ماه نوامبر آغاز خواهد شد.


کلمات کلیدی : سرطان سلول خونی بیماری درمان پزشکی
مرجع خبر : www.khabarfoori.com